24 December, 2012

NOVA ULAGANJA GRADA U 2013.

Grad nastavlja brigu o životinjama, u 2013. planirana velika novčana ulaganja

Za izgradnju groblja 72 miliona dinara

Autor: B. Karović

Beograd će sledeće godine dobiti groblje zed kućne ljubimce. Naime, za tu namenu je u budžetu za 2013. godinu, koji je usvojila Skupština grada, planirano 72 miliona dinara. Planirana je i nabavka peći za spaljivanje životinjskih leševa i peći za spaljivanje medicinskog otpada, a za to će se izdvojiti 36 miliona dinara. Za nabavku dve stacionarne hladnjače za smeštaj leševa životinja i medicinskog otpada utrošiće se šest miliona dinara.

Danica Drobac, predsednica udruženja za zaštitu životinja Evropska inicijativa 17, podseća za Danas da su sve dosadašnje gradske vlasti obećavale izgradnju groblja za kućne ljubimce, te zato ne sumnja da će trenutna vlast to i ispuniti.

„Radujem se tome. Vlasnici pasa su, zaista, dovedeni u nemoguću, a veoma bolnu i potresnu, situaciju kada izgube četvoronožnog člana porodice kojeg nemaju gde da sahrane. Na primer, članica Udruženja je imala veoma neugodnu situaciju. Izgubila je svoju mezimicu, napravila joj je kovčežić, pokrov, čak joj je bila stavila i krstić i noću je sahranila blizu auto-puta, a pored njene kuće. Međutim, neko od komšija je video i došla je interventna jedinica da otkopa i vidi tajni kovčeg. Kada su videli šta je, pozvali su šintere i oni su odneli kucu. Žena je taj čin doživela kao drugu njenu smrt. Jedva smo uspeli da leš kuce dobijemo natrag“, navodi Drobac.

Takođe, u budžetu za narednu godinu je planiran i novac za proširenje prihvatilišta za pse u Kovilovu, i to 48 miliona dinara, ali i za izgradnju prihvatilišta za pse na Opštini Zvezdara, za šta će se utrošiti 50 miliona dinara. Nabavka pet specijalizovanih kombi vozila za Veterinu Beograd koštaće malo više od 20 miliona, a nabavka jednog minibus vozila šest miliona dinara. Za nabavku opreme za hiruršku salu Veterine Beograd planirano je, takođe, šest miliona dinara.

Međutim, Danica Drobac kaže da izgradnjom prihvatilišta za pse Grad nastavlja sa pogrešnom i pogubnom politikom. Ta politika je, kaže ona, u suprotnosti sa civilizacijskim i evropskim vrednostima koje je, u pogledu tretiranja pasa i postupanja sa njima, doneo 2009. godine Zakon o dobrobiti životinja.

„Psi se neopravdano, neselektivno i masovno stavljaju u prihvatilišta megalomanskih kapaciteta. To je svojevrstan fenomen i apsolutni rekord jer nam nije poznato da je iko ikada u svetu gradio prihvatilišta takvih kapaciteta za hiljade pasa. Reklo bi se da Grad nije razumeo problem pojave pasa na ulicama. Međutim, to nije tačno, jer su razumeli, i to dobro, s obzirom da su sve tačno i ispravno na tu temu napisali u svojoj Strategiju, koju je gradska Skupština usvojila 22. septembra 2011. Tu piše da azili ne mogu da reše problem jer se bave posledicom, da mogu čak i da ga pogoršaju i da neminovno postaju mesto opšte patnje pasa, zaraze i stresa za zaposlene, pa se stvar završava ubijanjem svih pasa“, smatra naša sagovornica.

Drobac ocenjuje da se ne mogu donositi evropski zakoni, a sa psima se postupati na balkanski način. Kako objašnjava, azili su nehumani i lišavaju pse prava da žive u skladu sa potrebama svoje vrste, što je propisao i Zakon o dobrobiti životinja.

„Do sada je Grad stavio u svoja prihvatilišta oko 2.700 pasa i ne treba biti stručnjak za materiju da bi se zaključilo da u takvim uslovima o dobrobiti pasa ne može biti ni reči. Dakle, Zakon o dobrobiti se u potpunosti ignoriše, kao i sam Pravilnik o uslovima koje moraju ispuniti prihvatilišta i pansioni koje je Uprava za veterinu donela tek ove godine, a brojna gradska prihvatilišta su već bila izgrađena i psi u njih smešteni. Pitam kako je to moguće“, zaključuje Drobac.

Planovi za 2014.

Za 2014. gradska vlast je planirala nabavku „Poljske bolnice za životinje“. Za to će se potrošiti 24 miliona dinara. Zatim, za izgradnju sabirnog centra za animalni otpad planirano je 72 miliona dinara, koliko i za nabavku 15 kombi vozila za sakupljanje animalnog otpada. Izgradnja prihvatilišta za pse na Čukarici iznosiće 50 miliona dinara, dok je za izgradnju karantina za životinje planirano 72 miliona dinara.